Šilumos energijos taupymo priemonės

Būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijos nepasiturintiems bendrai gyvenantiems asmenims ir vieniems gyvenantiems asmenims.

 

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija ir UAB „Mažeikių šilumos tinklai“, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos energijos vartojimo efektyvumo didinimo įstatymo 8 straipsnio nuostatomis ir Energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimų sudarymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2017 m. lapkričio 16 d. įsakymu Nr. 8-91 „Dėl energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimų sudarymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 2021 m. Balandžio 8 d. Nr. 8-46  sudarė ir pasirašė šį Energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą.

ENERGIJOS VARTOTOJŲ ŠVIETIMO IR KONSULTAVIMO PRIEMONĖS VERTINIMO SUVESTINĖS, IŠVADOS  :

Šilumos suvartojimo analizė 2021 m. ir 2022 m. kovo mėn. 

 

Informacija apie daugiabučių namų šilumos sunaudojimą ir mokėjimus 2020-2021 ir 2021-2022 šildymo sezonus.

 

UAB Mažeikių šilumos tinklai vertinimo suvestinė

 

 AB „Panevėžio energija“ parengta vaizdo informacija „Kaip taupyti šilumą“

        

 Sąskaitos  dydį už  šildymą įtakoja du segmentai, tai šilumos kaina ir suvartotas šilumos kiekis. Jei  įmonės kolektyvui pavyko stabilizuoti viena žemiausių šilumos kainų Lietuvoje, tai pastatų šilumos energijos suvartojimas kelia nerimą. Paanalizavus  renovuotų daugiabučių namų šilumos  suvartojimą bei sąskaitų už šildymą dydį ir palyginus tuos rodiklius su nerenovuotais daugiabučių namais, skirtumai siekia iki 8–10 kartų. Tuos didžiulius skirtumus lemia pastatų būklė.

            Mažeikiuose yra  butų, kur kvadratiniam metrui šildyti suvartojamos šilumos kiekis per mėnesį yra 15 kWh ir daugiau, tai vartotojus įpareigoja rimtai apsvarstyti galimybę renovuoti pastatą, nes tai yra vienintelis būdas gerokai sumažinti šilumos praradimus.

            Kompleksinis pastatų atnaujinimas yra neabejotinai geriausias sprendimas,  suteikiantis visas galimybes efektyviai vartoti šilumą ir gauti mažesnes sąskaitas. Tačiau kol namas bus atnaujintas, siūloma keletą šilumos taupymo priemonių, kurias įdiegus sąskaitos už šildymą sumažės nedaug, bet pagerės jūsų gyvenimo sąlygos.  

 

Šilumos sunaudojimo pasiskirstymas daugiabučiuose namuose(%) 2021/2022 metais

Menuo

lapkritis

gruodis

sausis

vasaris

kovas

Vidurkis

iki 10 kWh/m2 

24,0

11,7

19,5

49,6

23,9

25,7

iki 15 kWh/m2 

59,2

12,6

21,9

50,1

41,5

37,1

iki 25 kWh/m2 

16,5

70,3

58,0

0,3

34,3

35,9

iki 35 kWh/m2 

 0,3

5,4

0,6

0,0

0,3

1,3

Temperatūra °C

4,68

-3,47

-0,44

0,29

1,64

0.54

Termovizoriaus paslauga

 

Vartotojams pageidaujant atliekame pastatų termografiją. Ji atliekama termovizoriumi, kuris daro pastato termonuotraukas. Termonuotrauka gali parodyti problemines pastato vietas, per kurias prarandama daugiausiai šilumos, tad darydami remontą, galėsite šioms vietoms skirti daugiau dėmesio. Tokius tyrimus reikalinga atlikti norint  sumažinti šiluminius nuostolius. Naudojantis šiuo metodu galima pastebėti tiek sienų, tiek stogų, tiek grindų problemines vietas, taip pat tas vietas, kur kaupiasi drėgmė ir susidaro vadinamasis rasos taškas. 

 

 Efektyvus šilumos vartojimas - termovizoriaus nuomos, konsultavimo paslaugos

Pastatų diagnostikai:
- Šiluminių tiltų ir konstrukcinių defektų aptikimas;
- Greitas ir lengvas statybos broko, nesandarių langų ar išorinių durų aptikimas;
- Bekontaktis pastato drėgmės pažeidimų, nuotėkių ir kitų pastato gedimų aptikimas;
- Greitas šilumos nuostolio aptikimas ir nustatymas dėl nekokybiškos namo izoliacijos

  Teirautis tel. 8 443 98182

 

Termovizorių efektyvumo priemonės:

              Šildymo sezono pradžioje arba po šildymo sistemos remonto reikia kruopščiai patikrinti, ar sistemoje neliko oro. Aptikus oro, būtina jį išleisti per tam skirtus ventilius, nes dėl šildymo sistemoje esančio nors ir nedidelio oro kiekio ne visi radiatoriai šils vienodai. Periodiškai reikia valyti dulkes nuo šildymo radiatorių. Langų užuolaidos, jas tinkamai naudojant, padeda taupyti šilumą. Jokiu būdu nereikia jomis uždengti radiatorių, nes tuomet šilto oro srautas cirkuliuoja šaltu lango paviršiumi, mažiau šilto oro patenka į kambario gilumą, o šilumos nuostoliai per langus padidėja iki 40 proc. Norint pagerinti oro cirkuliaciją kambaryje, užuolaidų ilgis turi būti iki palangės.

             Nerekomenduojama šildymo radiatorius užstatyti lovomis, spintomis, stalais ir kitais baldais. Prie išorinės sienos pastatę didelę knygų lentyną arba spintą, sumažinsite šilumos nuostolius per šį sienos plotą. Už radiatoriaus esantį sienos plotą papildomai uždengę danga, nukreipiančia šilumą į kambarį (pvz. folija, specialios izoliacinės medžiagos lakštu), pagerinsite nuo radiatoriaus į patalpas patenkančios šilumos sklidimo sąlygas. Ši priemonė leidžia sumažinti patalpos šilumos nuostolius apie 20 proc.

Durų sandarinimas

            Sandarinant buto išorines duris, šilumos sutaupoma šiek tiek mažiau nei langų atveju. Išorinių durų nesandarumai šalinami kaip ir langų tarpai.

            Siekiant mažinti šilumos nuostolius, greta laiptinės lauko durų yra įstatomos antrosios durys. Taip įrengiamas tambūras. Durys turi būti tinkamai sutvarkytos - abejos privalo lengvai atsidaryti ir užsidaryti bei būti sandarios. Šios priemonės sumažina šalto oro infiltraciją į laiptines, todėl padidėja mažai šildomų patalpų - laiptinių, holų ir pan. - temperatūra. Bute įrengus antras vidines duris, pasiekiamas dvigubas efektas - mažėja ne tik šilumos nuostoliai. Sutaupoma nuo 9 iki 17 proc.

Balkonų durims bei langams sandarinti reikiamų medžiagų galima pasirinkti statybinių ir namų apyvokos prekių parduotuvėse pagal katalogus arba specialistų patarimus. Langų ir durų sandarinimas įgalina sutaupyti nuo 9 proc. vienaaukščiuose iki 17 proc. daugiaaukščiuose namuose bendrųjų šilumos nuostolių.

Langų sandarinimas

            Rengiantis žiemai, būtina tvarkyti langų ir durų rėmus, stengtis sumažinti tarpus tarp varčios ir staktos. Likę tarpai užpildomi izoliacinės medžiagos juostomis, o tuščios balkonų durų ertmės – specialia šilumos nepraleidžiančia medžiaga. Šilumos nuostolius per langą taip pat mažina į langų rėmus įstatytas trečias stiklas (galima sutaupyti iki 5 proc.) ir ant esamų stiklų užklijuota šilumą atspindinti plėvelė. Vietoj stiklų galima įdėti stiklo paketą. Tarpą tarp stiklo ir medinės lango dalies reikia užpildyti specialia medžiaga – silikonu, mažinančiu šilumos nuostolius ir triukšmo, patenkančio į patalpas, lygį.

           Pavasarį ir rudenį būtina išnaudoti saulės energiją, kada spinduliai papildomai šildo namų pietinės pusės patalpas. Pasyviai naudojant saulės šilumą, per langus į patalpas gali patekti 15-25 kWh/(m2*met) šilumos kiekis. Šilumos nuostolius galima mažinti ir paprastesnėmis priemonėmis, pavyzdžiui, nakčiai uždarant langines, nuleidžiant paprastas ar apšiltintas žaliuzes, naktines užuolaidas. Langą iš vidaus galima uždengti polietileno plėvele, tačiau ši priemonė taikytina ilgesniam laikui. Plėvelė prie sienų ar langų rėmų pritvirtinama klijais, lipnia juostele ar mediniais tašeliais. Šiomis paprastomis priemonėmis šilumos nuostolius galima sumažinti iki 5 proc. ir padidinti oro temperatūrą kambaryje 2-3°C.

 

 

UAB „ Mažeikių šilumos tinklai“     

Paskutinį kartą redaguota: 2022 - 12 - 28

Rekvizitai

UAB "Mažeikių šilumos tinklai"
Montuotojų g.10, LT-89101
Sąskaita LT42 7300 0100 0254 5162
„Swedbank“, AB, banko kodas 73000
Duomenys Juridinių asmenų registre: Įmonės kodas 1669 01968
PVM mokėtojo kodas LT669019610

Kontaktai

Bendri
Tel.: 8 443 98171

El.Paštas: info@mst.lt

 

Apskaitos ir realizavimo tarnyba
Montuotojų g. 7, Mažeikiai

Darbo laikas
Pirmadienį – Ketvirtadienį
7.30 - 16.30
Pietūs 11.30 - 12.15
Penktadienį 7.30 – 15.15
Pietūs 11.30 - 12.15
Tel.: 8 443 65436 ; 8 443 66106

 

Mažeikių katilinės pultinė:
8 443 98175 
 
Viekšnių katilinės pultinė
8 443 36201